BMW vs GM

first_bmw_logo GM Logo

عالم تبلیغات میدانی است مثل میدان جنگ  و در آن حلوا خیرات نمی‌کنند. نبرد خونینی در جریان است و هدف آن  فروش بیشتر خدماتی‌ست که کمپانی‌ها ارائه می‌کنند و نشان دادن برتری جنسی که “ما تولید می‌کنیم” و پایین بودن کیفیت جنسی که “آن ها تولید می کنند”. محور اغلب محتوی تبلیغاتی نیز که در  این زمینه تولید می‌شوند بر نازل بودن کیفیت جنس و یا خدمتی است که کمپانی رقیب ارائه می‌کند. یکی از مثال‌ها در این زمینه نبرد بین دو غول صنعت نوشیدنی‌های گازدار کوکاکولا و پپسی است که میلیاردها دلار برای ضایع کردن حریف مقابل‌شون خرج کرده‌اند و هیچ‌کدام هم کوتاه نمی‌آیند. در این میان نبرد میان دو غول ماشین‌سازی کمپانی GM آمریکایی و کمپانی BMW آلمانی به پرده سینماها نیز کشیده‌شده است. کمپانی BMW با همراهی کمپانی Anonymous Content و RSA و … فیلم‌های کوتاه تبلیغاتی می‌سازد. معروف‌ترین محصول تولیدی آن‌ها هشت فیلم کوتاه داستانی است که در قالب یک فیلم بلند با نام  the hire  با کارگردانی 8 کارگردان معروف سینما از قبیل جان فرانکن‌هایمر، گای ریچی، جان وو، و… با بازی مشترک کلایو اوون در نقش راننده تولید شده‌اند. همچنین این کمپانی توانست تهیه‌کننگان فیلم های جیمزباند را متقاعد کند تا به جای ماشین آستین مارتین که خودروی سنّتی جیمزباند بود، اگر درست به یادم بیاید، در سه فیلم جیمز باندی از BMW استفاده ‌کنند. کمپانی GM نیز اسپانسر اغلب فیلم‌های پرفروش هالیوودی  بوده در ازای آن  تا می‌توانسته در درب‌و‌داغان کردن ماشین‌های BMW در این فیلم‌ها توسط ماشین‌های کادیلاک کوتاهی نمی‌کند. فیلم‌هایی از قبیل bad boys II, the island, transformers ‌و the matrix reloaded از انواع مدل‌های خودروهای تولیدی این کمپانی بهره جسته‌اند. در فیلم The matrix reloaded کمپانی GMنزدیک به 300 خودرو  در اختیار کارگردانان این فیلم قرار داد. در واقع کلّیه خودروهایی که در بزرگراه اختصاصی، که فقط برای این فیلم ساخته‌شد، در حال تردد هستند ساخت این کمپانی هستند. چند نمونه زیر تنها قسمتی از تبلیغات منفی GM بر علیه BMW در فیلم‌های بی شمار هالیوودی است. (در واقع نمونه‌هایی‌ست که من به یاد می‌آورم. اگر نمونه‌های نیز شما سراغ دارید برایم در کامنت‌ها بنویسید تا به این لیست اضافه کنم):

1- Body of lies: فریس وارد امّان شده‌است. نمای درشتی از یک ماشین BMW که فریس را به هتل می‌برد دیده می‌شود. صدای فریس روی صحنه شنیده می‌شود که: «این ماشین یه تیکّه گهه!. بهتر از این نبود که برام بفرستند؟»

2- transformers: جنگ بین ربات‌ها به شهر کشیده‌شده‌است. در صحنه‌ای که یکی از ربات‌های بد تبدیل به تانک شده‌است و در حال کوبیدن و خرد کردن ماشین‌هایی است که کنار خیابان پارک شده‌اند؛ نمای واضحی از یک BMW به نمایش درمی‌آید که  مثل کدوی گندیده  به راحتی زیر زنجیرهای تانک له می‌شود. 

3- The matrix reloaded: ترینیتی و مورفیوس  بعد از به دست آوردن کلیدساز سوار بر  یک کادیلاک در حال فرار از دست دوقلوها هستند که تصادفن آنها هم سوار بر یک وانت کادیلاک چغر! به دنبالشان هستند. در اوایل سکانس که ترینیتی به سرعت از خیابان فرعی به خیابان اصلی می‌جرخد. کادیلاک دوقلوها نیز به دنبال آنها و حین ورود به خیابان اصلی به طور آشکاری به پشت یک BMW می‌کوبد و به راحتی آن را به دو نیم می‌کند. لازم به توضیح نیست که به کادیلاک متخلف آسیبی نرسیده و به راحتی به تعقیب خود ادامه می‌دهد.

هنگام جستجو برای یافتن نمونه‌های بیشتری از این موارد به این سایت جالب برخوردم که در آن می‌توانید ببینید که فلان مدل از فلان ماشین در کدام صحنه از فلان فیلم و یا سریال تلویزیونی بازی کرده‌است. در این صفحه می‌توانید انواع و اقسام مدل‌های ماشین BMW را ببینید و در این صفحه انواع مدل‌های ساخته‌شده توسط GM که در فیلم‌های مختلف ظاهر شده‌اند.

در همین زمینه:

کیش و مات در تبلیغات